הנחיות למועמד/ת

שנת השירות של התנועה הקיבוצית מיועדת לבני ובנות קיבוצים, ולתלמידי בית ספר הפועלים בשיתוף פעולה עם התנועה הקיבוצית.

תהליך ההרשמה והקבלה לשנת השירות מורכב ממספר שלבים, שיפורטו בהמשך. בכל שלב ניתן ליצור קשר עם מחלקת שנת שירות של התנועה הקיבוצית, על מנת לשאול שאלות, להתייעץ ולברר פרטים.

כדי להבין באילו מקומות ניתן להתנדב בשנת השירות, מומלץ לקרוא את המידע הכללי ולקרוא על המסגרות השונות. בדף של כל מסגרת תמצאו פרטים של איש קשר, אליו ניתן לפנות על מנת לברר פרטים נוספים שמעניינים אתכם.

אחרי שקראתם, הבנתם והחלטתכם להירשם, מתקדמים לשלב הבא- מילוי טופס הרשמה. יש למלא את כל הפרטים המבוקשים בתשומת לב וברצינות! חשוב לדייק בפרטים. לאחר הרישום באתר ייפתח לכל מועמד כרטיס אישי, אליו ניתן להיכנס באמצעות מספר תעודת זהות וסיסמא.

לצורך ההרשמה יהיה עליכם להצטייד במסמכים הבאים
1. תמונת פנים ברורה. תמונה זו תשמש אותנו לצורך זיהוי שלכם בתהליך וכן לטובת הוצאת כרטיס נסיעות עבור מי שיתקבל לשנת השירות. את התמונה יש לצרף בקובץ JPG.
2. צילום של תעודת הזהות / רישיון נהיגה כולל מקום המגורים.
3. אישור לימודים מבית הספר שלכם.
4. מכתב המלצה לשנת שירות מאדם שמכיר אתכם בהקשר חינוכי (מורה, מדריך, מאמן וכו')

​את המסמכים הללו תתבקשו לצרף בעת ההרשמה. אנא וודאו ששלושת המסמכים נמצאים ברשותכם לפני שאתם מתחילים במילוי טופס הרשמה.

לאחר ההרשמה באתר, ובהנחה שהנכם נכללים באוכלוסייה לה מיועדת שנת השירות שלנו (בני ובנות קיבוצים ותלמידים של בתי ספר הפועלים בשיתוף פעולה עם התנועה הקיבוצית), תקבלו בתוך מספר ימים מכתב חוזר בדוא"ל ובו אישור על קבלת פרטיכם והפנייה להמשך התהליך.
​*שימו לב - במידה ועדיין אין לכם תיבת דואר אלקטרוני, זה הזמן לפתוח אחת. עיקר התקשורת שלנו איתכם בתהליך הקבלה יתבצע באמצעות דוא"ל.


בשלב הבא בתהליך תזומנו ליום היכרות,"ראשוני במכון "אדם מילא הכולל ראיון אישי ומספר משימות אישיות וקבוצתיות. מטרתו של היום היא לסייע לנו לכוון אתכם למקומות ההתנדבות המתאימים ביותר לרצונותיכם ולכישוריכם. ימי ההיכרות יתבצעו ב - 5 סניפים של מכון "אדם מילא" ברחבי הארץ (באר שבע, ירושלים, תל אביב, טבריה וחיפה), בימי חמישי אחה"צ, שישי בבוקר ובחופשיםההשתתפות ביום ההיכרות כרוכה בעלות של 220 ש"ח, שישולמו ישירות למכון "אדם מילא" בעת ההרשמה ליום ההיכרות.
*שימו לב - התשלום הינו עבור ההשתתפות ביום ההיכרות בלבד. התשלום אינו מבטיח קבלה לשנת השירות

כשבוע לאחר יום ההיכרות, תיפתח בפני כל מועמד רשימת מסגרות ההתנדבות המתאימות עבורו (האשכול שלו). את האשכול ניתן יהיה לראות בכרטיסכם האישי באתר. בנוסף, ייפתח בכרטיסכם האישי טופס בחירת העדפות למסגרות אליהן תרצו לנסות להתקבל. כל מועמד יתבקש לדרג את 10 המסגרות המועדפות עליו מתוך האשכול שלו, ע"פ סדר עדיפות.

לאחר שכל המועמדים יעברו את יום ההיכרות וימלאו את טפסי הבחירה שלהם – בתחילת נובמבר - יתבצע שיבוץ של כל מועמד למיון ב- 3 מסגרות, כאשר השאיפה תהיה שהמסגרות יהיו כאלו שדורגו במקום גבוה ככל הניתן בטופס ההעדפות של המועמד.
* שימו לב – במידה ולא תהיה מספיק שונות בין הבחירות של המועמדים, ייתכן מצב בו חלק מהמועמדים ישובצו למיון ב- 2 מסגרות שאותן דירגו בטופס שלהם, ולמיון במסגרת שלישית שנמצאת באשכול שלהם אך לא דורגה בטופס ההעדפות. אנו ננסה להימנע ממצב זה ככל האפשר. 

לאחר השיבוץ למיון ב- 3 המסגרות, יועברו פרטי המועמדים למסגרות עצמן והמועמדים יוזמנו על ידי המסגרות לכנסי מיון במסגרות. כנסי המיון במסגרות יערכו בחודשים נובמבר - ינואר, בימי שישי ובחופשים. תאריכי הכנסים בכל מסגרת יפורסמו באתר.
*שימו לב – כל מסגרת רשאית להזמין כל מועמד שנרשם אליה לכנס מיון אחד בלבד.

מספר ימים לאחר הכנס תודיע המסגרת לכל מועמד האם הוא התקבל או לא. למועמדים שהתקבלו, יינתן פרק זמן של עד שבוע לאשר את קבלתם למסגרתמועמד שיאשר את קבלתו, ייחשב כמי שהתקבל למסגרת ולא יוכל לנסות להתקבל למסגרות נוספות, גם אם כבר הוזמן לכנסי מיון נוספים.

בשלב האחרון, כל מסגרת תחתים את המועמדים שהתקבלו אליה (ואישרו את קבלתם) על טופס דחיית שירות לצורך דחיית הגיוס לשירות הצבאי/לאומי בשנה.


תרשים של תהליך המיון:


שאלות נפוצות

עד מתי אפשר להירשם לשנת השירות?
ההרשמה לשנת השירות תיסגר באופן סופי כאשר מכסת המועמדים תתמלא. הדבר צפוי לקרות בסביבות סוף נובמבר, אך מומלץ לעקוב אחרי ההודעות באתר. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון שבתחילת נובמבר מתבצע שלב שיבוץ המועמדים הרשומים למיונים במסגרות עצמן. מכיוון שלכל מסגרת יש מכסת מועמדים שיכולים להירשם אליה, סביר להניח שלאחר שלב זה רוב המסגרות יתמלאו ולא ניתן יהיה להירשם אליהן


מה עושה מי שנרשם מאוחר?
מי שיירשם אחרי שלב שיבוץ המועמדים למיונים במסגרות, בתחילת נובמבר, יוכל להירשם רק למסגרות שמכסת המועמדים שלהן עדיין לא התמלאה

למה בכלל צריך מיונים לשנת שירות?
המיונים נערכים משום שלכל מסגרת מאפיינים וצרכים משלה, ומכיוון שמדובר בשנה שלמה של עשייה אינטנסיבית ביותר, יש צורך לבדוק במידת האפשר את רצונותיו, יכולותיו וכישוריו של כל מועמד על מנת לאפשר לו חוויית הצלחה ועשייה בשנה זו ולהפחית את הקושי, שתמיד קיים. בנוסף, המיונים נערכים על מנת לבדוק את מידת ההתאמה בין המועמדים על מנת להרכיב קומונה מאוזנת, הן מבחינת המגדר והן מבחינת יחסי הכוחות בקבוצה. 
זכרו - המיון והבדיקה הם הדדיים!  גם אתם מוזמנים לברר, לבחון ולשאול את כל השאלות העולות על דעתכם
 
למה צריך מיון ראשוני?
שלב המיון הראשוני במכון "אדם מילא" הוא שלב שנועד להכיר אתכם ולהבין איזה סוג של משימות יתאים לרצונותיכם ויכולותיכם. לאחר המיון הראשוני נוכל להפנות אתכם למקומות שבהם, בסבירות גבוהה יותר, תוכלו לחוות שנת שירות מוצלחת ומשמעותית  
 
למה אני לא יכול לבחור בעצמי לאן להירשם?
לכל מסגרת יש מכסת מועמדים שיכולים להירשם אליה. מכסה זו נקבעת לפי יכולתה של המסגרת למיין מועמדים, כאשר המטרה היא לאפשר הזדמנות אמיתית לכל מועמד.


האם ייתכן שארצה להתנדב לשנת שירות ולא אתקבל?
לשמחתנו, המודעות לשנת השירות ויתרונותיה הולך וגובר וכך גם הרצון בקרב בני ובנות י"ב המבקשים להתקבל.  יחד עם זאת, מכסת דחיות הגיוס שלנו (מספר בוגרי י"ב שלהם אנחנו רשאים לדחות את הגיוס) מוגבלת ובדרך כלל נמוכה יותר ממספר המועמדים. כתוצאה מכך איננו יכולים לקבל את כל המועמדים שנרשמים אלינו. חשוב לקחת זאת בחשבון כשנרשמים, ולהתייחס לתהליך כחוויה שעשויה להסתיים גם באכזבה.  חשוב לזכור שבנוסף לשנת השירות של התנועה הקיבוצית ישנם עוד כ- 25 מסלולי שנת שירות דרך גופים אחרים וניתן לנסות להתקבל גם למסלולים אלו
 
אני רוצה להתנדב לשנת שירות אך איני בן/בת קיבוץ או תלמיד/ת בית ספר קיבוצי. האם אוכל להירשם?
באופן עקרוני שנת השירות של התנועה הקיבוצית מיועדת לקהל יעד מסוים – בני ובנות קיבוצים ותלמידי בתי ספר קיבוציים – ולכן מי שאינו עומד בהגדרות אלו לא יוכל לצאת לשנת השירות של התנועה הקיבוצית. ניתן למצוא באתר שלנו רשימה של גופים נוספים המפעילים מסלולי שנת שירות ולפנות אליהם
 
מה קורה אם התבלבלתי במילוי הטופס ההרשמה או שאני רוצה לשנות משהו?
נכנסים לכרטיסכם האישי באמצעות שם המשתמש (מספר תעודת הזהות) והסיסמא שבחרתם ועורכים את פרטיכם. הפרט היחיד שאינו ניתן לשינוי הוא מספר תעודת הזהות, שכן זהו שם המשתמש שלכם


מילאתי את טופס ההעדפות שלי, ושובצתי למיון ב- 3 מסגרות. האם ניתן להחליף אחת מהן למסגרת אחרת?
ניתן להחליף בין מסגרות רק במידה ובמסגרת אליה אתם רוצים להירשם יש עדיין מקומות פנויים להרשמה. ניתן לברר זאת על ידי יצירת קשר איתנו
 
מה קורה אם הייתי במיון במסגרת והודיעו לי שהתקבלתי?
יש להגיע להחלטה תוך שבוע וליידע את המסגרות. ברגע שאישרת קבלה למסגרת, לא תוכל להמשיך להתמיין למסגרות אחרות, גם אם כבר הוזמנת לכנסים נוספים.

מה קורה אם התקבלתי ואני רוצה לשנות או לבטל?
עליך להודיע מייד למסגרת אליה התקבלת, וכן למחלקת שנת שירות בתנועה הקיבוצית.

מה קורה אם לא התקבלתי?
לא נורא! ממשיכים להשתתף בכנסים של שאר המקומות אליהם נרשמת. עדיין לא מצאת את מקומך? מתלבט? ניתן לפנות אלינו ולברר היכן עוד מחפשים מועמדים. אנחנו נעשה כמיטב יכולתנו לסייע לכל מועמד למצוא את מקומו בשנת השירות.בברכה ובהצלחה,
מחלקת שנת שירות